Kurumsal Linux ve Özgür Yazılım desteğinde lider Linux göç, açık kaynak uygulama entegrasyonları konusunda uzman.

İnsan Kaynakları Nereye Koşuyor?

İnsan Kaynakları son yıllarda hızla önem kazanan, her geçen gün içeriğini ve yöntemlerini geliştiren bir bölüm oldu. Ölçeği bağımsız her türlü işletmenin en önemli kaynağının insan olması bilincine sahip olunmasıyla birlikte, işletme sahipleri bünyelerinde bu departmanı Muhasebe departmanından ayırarak ayrı bir yere konumlandırmanın ihtiyacını duymaya başladılar.

Container: Yarının Değil, Bugünün Teknolojisi

Geçtiğimiz 2015 senesi içerisinde, sanallaştırma, performans ve kaynak yönetimi konularında çalışan IT profesyonelleri ve DevOps geliştiriciler için özellikle iki terim/teknoloji öne çıktı: Container ve Docker. Container teknolojisi yeni bir teknoloji değil ancak, Docker ile beraber kullanımı söz konusu olduğunda bizleri heyecanlandıracak özellikler, devrim niteliği taşıyan yeni ufuklar açıyor.

Shell Control Box – Ajansız Teknolojinin Üstünlükleri

Shell Control Box ile SSH, RDP ve benzeri uzak bağlantılarda kullanıcıların hedef sistemlere dosya göndermesi veya almasını izne bağlayabilir, bağlantı öncesi bir üst yönetici onayının alınmasını şart koşabilir, bu protokollere ait tüm alt kanalları kontrol edebilirsiniz. Örneğin AD üzerindeki IT_ADMIN grubuna üye olan kullanıcılar hedef sistemlerde kopyala yapıştır, disk bağlama, yazıcı yönlendirme gibi özellikleri kullanabilirken, kurum dışı VPN üzerinden bağlanan kullanıcılara bunların tamamını yasaklayabilir veya üst yönetici onayı ile izin verilmesini sağlayabilirsiniz.

Gartner Uygulama Güvenliği ve Testi Raporunda Magic Quadrant Açıklandı

Gartner tarafından her yıl yayınlanan Uygulama Güvenliği ve Testi Raporu, 2015 yılı sonuçları açıklandı. Veracode her yıl olduğu gibi bu yıl da Magic Quadrant’da Lider ürün olarak seçildi. Magic Quadrant olarak adlandırılan çizelgede hangi ürünlerin yer aldığını ve raporu okumak için ekteki belgeye bakabilirsiniz.

PostgreSQL 101: Bekleyen Sorgular

pg_stat_activity görünümü boolean bir alan olan waiting sütununa sahiptir. Bu sütunun değerleri olarak seçildiğinde bir sistem kilidinin (lock) açılmasını bekleyen sorgular olarak çalışır. Diğer bir şekilde açıklamaya çalışırsak; pg_stat_activity görünümünü eğer waiting = TRUE olarak filtrelersek bu durumda yukarıdaki ilk sorgu ile sonuçlar getirilir.

PostgreSQL 101: Bu Tabloyu Kim Kullanıyor?

Popüler ve tehlikeli bir mottodur, özellikle IT sektöründe: Çalışıyorsa bırak çalışsın! Buna karşın sorumluluk sahibi bir veritabanı yöneticisi veya uygulama geliştiricisi olarak inisiyatifi ele alalım ve bakalım şu tabloları kimler kullanıyor, hangi tablolar artık hiç kullanılmıyor.

PostgreSQL 101: Aktivite İzleme

track_activities = on olarak düzenlendiğinde, PostgreSQL çalıştırılan tüm sorgular için veri toplamaya başlar. Uygun haklara sahip kullanıcılar bu özellik sayesinde bir sistem görünümü olan view pg_stat_ activities görünümü ile kullanıcı aktivitesini izleyebilirler.

PostgreSQL 101: Bağlı Kullanıcılar

PostgreSQL sistem görünümlerinden birisi olan pg_stat_activity çalışmakta olan tüm PostgreSQL arka plan işlemlerinin bir listesini tutar. Bu işlemlere hangi sorguların çalışmakta olduğu, bağlı olan kullanıcılar ve ne zaman bağlandıkları, çalışmakta olan transaction ve sorguların başlangıç zamanı gibi bilgiler dahildir.

Toplam: 29 , Sayfa sayisi: 3

Profelis Duyurular