“TBD Kamu-BİB Kamu Bilişim Platformu-18″, 19-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antalya Belek’te gerçekleştirildi. Kamu ve özel sektörden birçok üst düzey yönetici ve uzmanın katıldığı etkinlikte gündemdeki birçok konu detaylı olarak ele alındı.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve en köklü kamu bilişim platformu olan Kamu-BİB’18, “2023 ve Ötesi “Akıllı Üretim, Verimli Devlet” ana temasıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Kamu ve özel sektörden üst düzey yönetici ve uzmanların katıldığı iki gün süren etkinlikte bilişim her yönüyle ele alındı. Türkiye’nin bilişim alanında acil olarak yapması gereken atılımların da masaya yatırıldığı etkinlikte kamu verisi ile geliştirilen akıllı uygulamalardan, kamu projelerinin değerine, büyük veri uygulamalarından siber güvenliğe kadar gündemdeki birçok önemli konu tartışıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından desteklenen “TBD Kamu-BİB Kamu Bilişim Platformu-18″ 19-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Belek Xanadu Otel’de bilişim dünyasını bir araya getirdi. Açılışına Antalya Valisi Muammer Türker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Türksat Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen, Türk Telekom Grubu Kamu Satış Direktörü Erkan Musa Mızrak’ın yanı sıra kamu ve özel sektörden çok sayıda üst düzey yönetici ve uzman katıldı.

TBD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, açılış konuşmasında bilişim toplumuna dönüşme iddiasını taşıyan Türkiye’de her eve elektrik, su ve doğalgaz gibi fiber internet bağlantısının da girmesi gerektiğini söyledi. Bunun için internetin alım gücüne oranla makul fiyatta olması gerektiğini belirten İlker Tabak, “Fiber bağlantısı olmayan binaya belediyelerin ruhsat vermemesi, bu dönüşüm için önemli bir adım olabilir. Ancak kazı ücretleri gibi birtakım uygulamalarla belediyelerin burayı rant kapısı haline getirmemesi gerekir. Artık bilgiye ulaşım ekmek, su, hava gibi bir ihtiyaç” dedi.

Siber saldırıların yeni savaş konsepti olduğuna dikkat çeken TBD Başkanı Tabak, “Dünyada siber saldırılara karşı erken önlem alan birkaç ülkeden birisiyiz. Ülkelerin nükleer santrallerine saldırılıyor, iletişim ağları çökertiliyor. Bunlar tamamen ekonomik olarak darbe vurmak için kullanılan bir araçlar silsilesi olarak değerlendiriliyor” diye konuştu.

Bu konuda kişisel olarak doğrudan doğruya bir tehlikenin söz konusu olmadığını vurgulayan Tabak, bankaların finans bilgilerini çok iyi şekilde koruduğunu anlattı. Bilişim suçlarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapılmasını gerektiğinin altını çizen Tabak, siber saldırıların çoğunun yurt dışından geldiğine ve bunun da uluslararası bir işbirliği ihtiyacını ortaya çıkardığına dikkat çekti. Bilişim teknolojilerinin yatırım yapılacak en son sıradaki alan olarak kurumların önünde durduğunu kaydeden Tabak, tasarruf tedbirleri gündeme geldiğinde üstü ilk çizilen konunun da bilişim yatırımları olduğunu kaydetti.