Bu yıl düzenlenen Kamu Açık Kaynak Konferansı (KAK2017) 2017’de Profelis Bilişim ve Danışmanlık Şti.’den Çağlar Ülküderner ve Cihan İspanoğlu Kamuda Açık Kaynak Dönüşümü tecrübelerini ve yenilikleri paylaştılar.

Çağlar Ülküderner sunumunda kamuda yapılan açık kaynak dönüşüm projelerinde dikkat edilmesi gereken konuları ve yolda karşılaşılabilecek problemleri anlattı. KAK’17 de Açık Kaynak Dönüşüm adlı sunuma aşadaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz, ayrıca isterseniz sunumun başlangıç noktasından itibaren konferans videosunu izleyebilirsiniz. KAK_17_Acik_Kaynak_Donusum – PDF

Cihan İspanoğlu, Profelis tarafından geliştirilen ve Microsoft Active Directory yerine Samba4, Bind ve DHCP bileşenlerinden oluşan dizin, domain ve dhcp sunucu çözümünü tanıttı. Çözümün birkaç tıklama ve ufak ayarlamalar ile mevcut MS AD üzerindeki tüm ayar, kullanıcı, grup ve ek bileşenleri alarak nasıl hem tek başına hem de MS AD ile beraber aynı yapı içerisinde çalışabileceğini gösterdi. Sunumun kaydını aşağıdan izleyebilirsiniz: