Başarı Öyküleri: Aksaray Hastanesi

Thin Client

Özel Aksaray Hastanesi

Aksaray Hastanesi

Aksaray Hastanesi, GoThin ile inceldi. Tüm hastane ince istemciler ile veri kaybı olmaksızın kesintisiz iş yapabilmenin zevkini yaşıyor. Ameliyathane, acil servis gibi kritik birimler artık bilgisayar sorunları ile uğraşmadan sadece işlerine odaklanabiliyorlar.

Özel Aksaray Hastanesi, kurulma kararının ardından inşaat aşamasında iken Profelis ile bilişim gereksinimleri konusunda görüşmeye başladı. Bu görüşmelerin ardından birlikte çalışma kararı alındı ve bilişim ihtiyaçları konusunda Profelis tam yetkili oldu.

Hastane’nin yerel ağ kablolama yapısından, sunucu odası tasarımına ve ihtiyaçlarına kadar belirlendikten sonra kurulumlar yapıldı. Alışılmışın aksine hastane herkese bilgisayar almak yerine merkezileştirilmiş Linux ThinClient uygulaması olan GoThin’i tercih etti. Akıllara gelen ilk soru “tüm çalışanlar Linux kullanabilecek mi?” oldu. Bunu aşmak zor olmadı, kısa süreli eğitimlerinin ardından kullanıcılar günlük işleri için bile Linux’u rahatlıkla kullanabilir düzeye geldiler.

Aksaray Hastanesi

Hastane içerisinde tüm kullanıcıların yetkilerinin düzenlenebildiği ve herkese bilmesi gerektiği kadar yetki veren GoThin sistem yöneticileri yaklaşık 2 haftalık bir eğitimden sonra sistemin başına oturdular. İlk başlarda daha sık danıştıkları Profelis’i bugün neredeyse sadece hatır sormak ve işlerin sorunsuz gittiğini söylemek için aramaya başladılar.

Özel Aksaray Hastanesi, sistem devreye girdiği günden beri normalde karşılaşacağı donanım arızaları ile uğraşmadan, virüs, trojan gibi yapılarla boğuşmadan, “sistem çöktü kapatalım açalım” ya da “bunu yeniden yüklemek gerekli” gibi ifadelerden uzak olarak 7×24 ayakta olan sistemini kullanmayı sürdürmektedir.