Başarı Öyküleri: KOSGEB

Xen Sanal Kümeleme

KOSGEB

KOSGEB

KOSGEB gelişen ihtiyaçlarını karşılayabilmek için en uygun çözümün kümeleme olduğunu düşünmüş ve donanım kaynaklarını daha verimli kullanabilmek için sanallaştırma yapmaya karar vermişti.

Profelis ile birlikte Linux üzerinde bu işlemlerin rahatlıkla yapılabileceğine inanan KOSGEB, projeyi Profelis’e emanet etti. Yapılan toplantıların ardından CentOS işletim sistemine daha aşina olan KOSGEB işlemlerin bu dağıtım üzerinden yapılmasına karar verdi.

Profelis CentOS üzerinde kurulumları yaptı, gerekli sanallaştırma çekirdeklerini ve bunlar üzerinde optimizasyonlarını tamamladı. Ortak disk alanı kullanabilmek için Open iSCSI sunucusunu da kurup optimizasyonlar tamamlandıktan sonra sanal Windows işletim sistemlerinin kurulumuna geçildi. iSCSI ayarlamaları da tamamlandıktan ve ortak disk alanları belirlendikten sonra kurulumlar yapıldı ve tüm KOSGEB kredi başvurularının yapıldığı sunucular devreye alındı. Sanal sistemler, fiziksel eşleri ile birlikte istekleri karşılamaya başladılar. En yoğun başvuru zamanlarında bile fiziksel makinelerde kilitlenme yaşanmasına rağmen sanal sunucularda hiç sorun olmadı ve işlemler devam etti.

KOSGEB

Bu başarının ardından KOSGEB sanal sunucu parkını artırmaya karar vermiştir. Tüm başvurular Profelis’in kurduğu yapı üzerinde alınmaya devam etmektedir.