Başarı Öyküleri: Türkiye Noterler Birliği

1640 noterin OpenVPN ile ana merkeze bağlanması

Türkiye Noterler Birliği

Türkiye Noterler Birliği

İkinci el araç satış işlemlerinin 1 Mayıs 2010 tarihi itibariyle noterlere devredilmesi ile 1640 noteri ana merkeze bağlamak ve 7000’den fazla kullanıcının sisteme güvenli olarak erişimini sağlamak için kurulan VPN altyapısında OpenVPN kullanıldı. Profelis tarafından kurulan sistem sayesinde SSL bağlantı üzerinden noterlerin ikinci el otomobil satış sistemine güvenli olarak bağlanarak sorgulama ve işlem yapması sağlanıyor.

Türkiye Noterler Birliği

İkinci el araç satış işlemlerinde hedef, Noterliklerin güvenli bir bağlantı ile TNB’ye oradan da Emniyet Genel Müdürlüğüne ulaşarak, kimlik bilgileri, araç bilgileri gibi bilgilere güvenli bir yoldan ulaşılması ile satışların tek bir noktadan yapılarak, ruhsatın alıcı adresine gönderilmesidir. Bu işlemler için yüksek güvenlikli, güvenilir, yönetilebilir bir sistem kurulması gerekiyordu. Bir çok firma ile görüşmeler yapıldı ancak en ekonomik çözümün OpenVPN olduğuna karar verildi. Üstelik donanım ihtiyaçları göz önüne alındığında, diğer çözümler için bariz bir farklılık göze çarpıyordu.

Türkiye Noterler Birliği

İşlemler sırasında 10.000 eş zamanlı bağlantı testi yapıldı. Bu test için Profelis tarafından bir stres testi uygulaması geliştirildi. Görüldü ki, 8 sunucu üzerinden yaklaşık 6 dakikada 10.000 eş zamanlı bağlantı sorunsuzca açılabiliyor.

Artık araç satışı için bir notere giderseniz, güvenli bir bağlantı ile bilgileriniz çalınmadan gönül rahatlığı ile işlem yapabilirsiniz.

Elektronik Ortamda Tespit uygulaması ile 7/24 tespit

Elektronik Ortamda Tespit uygulaması ile artık internet ortamındaki her türlü veri elektronik olarak; bilgisayar, cep telefonu ya da tablet bilgisayar kullanarak tespit edebilirsiniz.

Artık sosyal medyada veya internet sitelerinde gördüğünüz ya da okuduğunuz bir yayını, haberi kayıt altına aldırabileceksiniz. Bu yenilikle TNB portala girerek tespit edilmesini istediğiniz yeri online belirleyebileceksiniz. Sistem arka planda her adımı kaydediyor, hangi sayfayı açtınız, nereyi tıkladınız gibi tüm bilgiler kaydediliyor.

Bu veriler ve iz kayıtları özet bilgileri alınarak zaman damgası ile damgalandıktan sonra değiştirilemez bir şekilde TNB Bilgi Sistemleri’ne kaydediliyor ve size bir başvuru numarası veriliyor. Ertesi gün size verilen başvuru numarasıyla ya da TNB web sayfasındaki e-başvuru bölümünden istediğiniz noteri seçip başvuru yaparak noterden tespit tutanağınızı alabiliyorsunuz.