Sıkça Sorulan Sorular

Bunları Biliyor Musunuz?

Konteyner Nedir?

Konteyner (Container), uygulamaları ana işletim sisteminden ayırarak bir taşıyıcı katmanda sunan yapılara verilen genel isimdir. Bu sayede işletim sisteminden bağımsız olarak çalışabilirler.

Bunları Biliyor Musunuz?

Konteyner İmajı (Container Image) Nedir?

Bir uygulamayı çalıştırmak için gerekli tüm yazılım bileşenlerini ve yapılandırmayı barındıran, tasarımı gereği değiştirilemez imaja verilen isimdir.

Bunları Biliyor Musunuz?

Konteyner Çalıştırma Zamanı (Container Runtime) nedir?

Konteynerların çalıştırılmasından sorumlu olan uygulamaya verilen isimdir.

Bunları Biliyor Musunuz?

Docker nedir?

Docker, konteyner uygulamaları geliştirmek, taşımak ve çalıştırmak için gerekli açık kaynak kodlu bir platformdur.

Bunları Biliyor Musunuz?

Kubernetes nedir?

Kubernetes, konteynerlar haline getirilmiş iş yüklerini ve servislerini yönetimini otomatikleştiren, taşınabilir ve genişleyebilir açık kaynak kodlu bir platformdur.

Bunları Biliyor Musunuz?

Rancher nedir?

Rancher çok kümeli (multi cluster), ve bütünsel çözüm sunan konteyner yönetim platformudur.

Bunları Biliyor Musunuz?

SQL nedir?

Structural Query Language kelimesinin kısaltması olan SQL veri tabanlarında veri yönetimi için kullanılan özel bir dildir.

Bunları Biliyor Musunuz?

Oracle’ın en iyi alternatifi nedir?

Gerek performans, gerek maliyet etkin çözüm, gerekse geliştiricilerin kolay adaptasyonu düşünüldüğünde Oracle’ın en iyi alternatifi EDB Postgres’tir. EDB Postgres özellikle Oracle yapısı uyumluluğu ile açık kaynak kodlu Postgresql versiyonundan farklılaşır.

Bunları Biliyor Musunuz?

Kurumsal desteği olan PostgreSQL var mıdır ?

Dünyada en yaygın olarak kullanılan kurumsal PostgreSQL çözümü, Enterprise DB (EDB)’nin sunduğu EDB Postgres’tir. EDB aynı zamanda açık kaynak kodlu PostgreSQL için de global kurumsal destek sunar.

Bunları Biliyor Musunuz?

VPN Nedir?

Çoğu alanda yasaklı sitelere girmek veya IP adresini saklamak için kullanılıyor olsa da VPN aslında kullanıcı ile internet arasında veya kullanıcı ile diğer bir kullanıcı arasında özel bir ağ oluşturularak güvenliğin sağlanması için tasarlanan bir yapıdır. Virtual Private Network kelimesinin kısaltması olan VPN, farklı ağları güvenli bir tünel içerisinde birleştirerek güvenli bir ağ yaratmaya yarayan bir teknolojidir.

Bunları Biliyor Musunuz?

OpenVPN Nedir?

VPN erişiminin sağlanabilmesi için bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu uygulamalar ücretli olabileceği gibi ücretsiz seçenekleri bulunmaktadır. OpenVPN bu uygulamalar içerisinde dünyada en yaygın kullanılnıdır. Gerek ücretsiz olması, gerek güvenilir olması gerekse Microsoft, Linux ve MacOS gibi tüm işletim sistemleri için istemcilerinin olmasıyla farklı platformlarda da çalışabiliyor olması OpenVPN’i diğer uygulamalardan daha yaygın kullanımı sağlamıştır.

Bunları Biliyor Musunuz?

OpenVPN Access Server ne işe yarar?

OpenVPN Access Server, OpenVPN’in kurumsal sürümüdür. Hem SSL VPN hem de IPSec VPN özelliklerini bir arada barındırdığından bir VPN sisteminde aranan en yüksek güvenliği sunar. Web arayüzü sayesinde VPN servisi yönetimi kolaylaştığından, kurumsal sistemlerde daha çok tercih edilir.

Bunları Biliyor Musunuz?

Toplam Sahip Olma Maliyeti Nedir?

Kullanılan bir yazılımın Toplam Sahip Olma Maliyeti, yalnız satınalma sırasında ödenen lisans bedeli ile değil, o yazılımın kullanıldığı süre boyunca güncellemeleri, bakımı ile o yazılımdan beklenen performansın sürekliliğini sağlamak üzere gerekli olan donanım yatırımları ve yazılımı kullanacak veya yönetecek olanların eğitimi için ödenen bedellerdir. Dolayısıyla yazılım alımlarında ilk başta ödenen lisans maliyeti dışındaki kullanım süresi içinde çıkaracağı masraflar da toplam sahip olma maliyeti içinde değerlendirilmelidir.