EnterpriseDB Postgres’e Genel Bakış

EnterpriseDB Postgres’e Genel Bakış

EnterpriseDB Postgres Platform, açık kaynaklı PostgreSQL temelli veritabanı ile yönetim, entegrasyon, göç gibi konularda kendi geliştirdiği araçları birleştiren, verdiği eğitimler ve 7/24 destek ile kurumsal düzeyde bir veri yönetim platformudur.

EnterpriseDB’nin geliştirdiği ve desteğini verdiği Postgres Advanced Server (PAS) veritabanının en güçlü değer önermelerinden birisi Oracle® veritabanı ile uyumluluğudur.

Postgres platformu, Oracle veritabanı uyumluluğu ile açık kaynağın bütçe tasarrufunu birleştirir. Postgres Advanced Server kullanılarak fiziksel/sanal/bulut ortamında yeni proje geliştirilebilir veya var olan veritabanlarını Postgres’e göç ettirilebilir. Ayrıca EnterpriseDB’nin kurumsal araçlarının avantajlarından yararlanılabilir ve EnterpriseDB’den destek alınabilir.

EnterpriseDB araçlarından biri olan Migration Toolkit ile farklı veritabanlarından (MySQL, Sybase, Oracle, SQL Server vb.) Postgres’e canlı veya çevrimdışı olarak göç yapılabilir. Veritabanı nesne tanımlamalarının (tablo, görünüm, fonksiyon, paket gibi) oluşturulması ve verilerin aktarılması tek bir işlem ile gerçekleştirilir. Oracle uyumluluğu ve diğer veritabanlarından şema yapılarının Postgres’e uygun söz diziminde yeniden üretilmesi de göç sürecini kabul edilebilir derecede kolaylaştırır.

PAS’ın söz diziminin Oracle veritabanı ile uyumlu olması, Postgres Advanced Server geçişi sonrasında veritabanı yöneticilerinin ve geliştiricilerinin yeni ortama uyum süresini kısaltarak Postgres Advanced Server üzerinde işlemlerini devam ettirebilmeleri sağlar. Postgres Enterprise Manager (PEM) aracı ile izleme ve yönetim işlemleri de web ara yüzü üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

EnterpriseDB Postgres’e Genel BakışEnterpriseDB tarafından geliştirilen ve kullanıcılara tek bir pakette sunulan Postgres Platformu’nun önemli araçlarından biri de EDB Postgres Failover Manager‘dır. EDB Postgres Failover Manager aracı sayesinde master-slave ilişkisi kurulan veritabanı kümesinin etkin yönetimi sağlanarak olası felaket senaryolarında kesinti süresi minimuma indirebilir. Bart* aracı ile veritabanı yedeklerinin alınması ve yedeklerin yönetimi otomatize edilip, artımlı yedekleme (incremental backup) özelliği ile son yedek sonrasında oluşan değişiklikler yedeklenerek büyük veritabanlarının yedeklerinin yüksek disk alanı kullanımının önüne geçilir. Index Advisor aracı, verilen iş yükünde hangi kolonların indekslenmesi gerektiğinin karar verilmesi konusunda veritabanı yöneticilerine yardımcı olur.

Yukarıda bahsedilen tüm araçlara ulaşmak için lisans alımı ve sonrasında lisans yenileme maliyeti olmadan, abonelik sistemi ile hizmet veren EnterpriseDB, geleneksel veritabanları ile kıyaslandığında düşük maliyetli olması ile göze çarpıyor. EnterpriseDB, açık kaynak kodlu yazılım ile birlikte kurumsal düzeyde bir platform kurarak, veritabanı performansını geliştirirken, buna ayrılan bütçelerini kısmak isteyen firmalar arasında yükselen bir trende sergiliyor.

Daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

*EDB, Bart aracının tam desteğinin 5 Kasım 2023 tarihinde biteceğini açıklamıştır.
Barman ve pgBackRest artık EDB’nin önerilen yedekleme ve kurtarma araçlarıdır.

Bu yazıyı paylaşın!