Kamu BİB’24 BİMY’28 etkinliğinde neler oldu?


Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti

 

Küresel Salgın ve Dijital Gelecek ana temasıyla gerçekleşen TBD Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği 4-7 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleşti. Bilişim profesyonelleri ve uzmanlarıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı, bağlı kuruluşlar, bakanlıklar, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektörden katılımcılar, STK temsilcileri ve bilim insanlarından oluşan 500’den fazla katılımcıyla gerçekleşen etkinlikte Türkiye’nin dijital geleceği konuşuldu.

Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti
Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti
Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti

 

BTK başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, KVKK Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, T.C. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un açılış konuşmalarıyla etkinlik 4 Kasım’da başladı.

Türkiye’nin dijital geleceğinin konuşulduğu etkinlikte 7 farklı oturum gerçekleşti.

Oturum-1: Gelecek Çok Bulutlu, Bulutun Altı / Üstü

Oturum-2: Dijital Gelecekte Siber Güvenlik

Oturum-3A : Geleceğin Vizyoner CIO’ları

Oturum-3B : Yeni Normalde Siber Güvenlik

Oturum-4 : Dijital Geleceği Şekillendiren Teknoloji Çözümleri

Oturum-5: Konumsuz Organizasyonlar ve Sayısal Uçurum

Vizyon 2023 3. Kamu Özel Sektör Buluşması (Kapalı Oturum)

Oturumların ardından kapanış konuşmaları ve plaket töreni gerçekleştirildi.

Oturumların ve konuşmaların detayları için: https://www.kamubib-bimy.org/2021/program

Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti
Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti
Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti

Profelis Bilişim ve Danışmanlık Yönetici Ortağı Türker Gülüm, Geleceği Şekillendiren Teknoloji Çözümleri oturumunda büyük verinin geleceği nasıl şekillendireceği hakkında konuştu.

“Ani ve ters bir şey olmazsa insan ömrü 110-120 yıl olacak. Sayısal ikiz nedir? Sizin fizyolojik yapınızı, anatominizi, ameliyatlar, aldığınız ilaçları kayıt alarak bir sayısal ikiziniz yaratılacak. Hastalandınız mı? Önce sayısal ikiziniz üzerinde denenecek. Sayısal ikiz dediğimizde, inanılmaz miktarda bir veriden bahsediyoruz. Sayısal ikiz aslında yeni bir teknoloji değil; NASA’nın ortaya çıkardığı bir teknoloji. Burada başka bir konu devreye giriyor: kişisel veriler nasıl korunacak? Önümüzde bir otuz yıl var ve biz bunu nasıl değerlendireceğiz? Bizim birtakım adımları bugünden atmamız gerekiyor.”

Panelde aynı zamanda Turkcell Dijital İş Servisleri Kurumsal Ürün Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ferit Gazimihal, JFORCE Genel Müdür Yardımcısı Aydın Gülçur, EKSPA IRIS ID Genel Müdür Yardımcısı Mohammed Murad, Huawei Veri Merkezi Altyapı Çözümleri Kıdemli Yöneticisi Barış Saygı, VİMESOFT Bilgi Teknolojileri ve Yazılım A.Ş. İş Geliştirme ve Satış Direktörü Mehmet Tiryakioğlu ve Teknopc Kurucu Ortağı Murat Yücel de görüşlerini paylaştı.

 

Kamu BİB’24 ve BİMY’28 Gerçekleşti

Etkinlik, kapanış konuşmalarıyla birlikte plaket töreniyle sonlandı.

Bu seneki Kamu BİB ve BİMY Bütünleşik Etkinliği’ne katılmış olmaktan mutluluk ve gurur duyuyor, Türkiye Bilişim Derneği’ne bizleri bir araya getirdiği için teşekkür ediyoruz.

Etkinliğin sponsorları kimlerdi?

Profelis, Türkiye Distribütörü olduğu EDB ile birlikte etkinliğin altın sponsorları arasındaydı.

Sponsorların tamamını görmek için: https://www.kamubib-bimy.org/2021/sponsorlar