Küresel Lider ABN AMRO CLEARING Sistemini EDB Postgres’e Geçiriyor

Türev ürünler ve özsermaye takası konusunda tanınmış bir dünya lideri olan ABN AMBRO Clearing, 85’den fazla finansal borsada küresel pazara erişim ve takas hizmetleri sunabilen az sayıda şirketten biridir.

Şirket, dünya çapında 12 farklı lokasyonda faaliyet göstermektedir ve günde 16 milyon işlem yapmaktadır.

Günümüz kuruluşlarının yaşadığı en temel zorluklardan biri işlevselliği, güvenliği ve kullanılabilirliği sağlarken işletim maliyetlerini düşürmektir ve bu şartlar ABN AMRO Clearing için de bir istisna değildir. Şirket, maliyetleri azaltmak amacıyla olası her yerde açık kaynaklı çözümler kullanmak için küresel bir politika oluşturmuştur. Marka bağımlılığından kurtulmanın getirdiği özgürlük de açık kaynak kodlu yazılım kullanımının cazibesini artırmıştır. Şirket, uygulamalarının birçoğunu kendi bünyesinde geliştirmektedir.

Yüksek maliyetler ve marka bağımlılıkları Şirketin altyapı mimarlarını, veritabanı konusunda değişik seçenekleri değerlendirmeye yöneltmişti. Bu durum ekibi, EnterpriseDB’nin açık kaynak tabanlı EDB Postgres Advanced Server ürününe yönelmesini sağladı ve son yıllarda ABN AMRO üzerinde EDB Postgres’ın bıraktığı etki ile birlikte genişleyen bir ilişkiye dönüştü.

AÇIK KAYNAK TABANLI ÇÖZÜM
2006 yılında, açık kaynak kodlu yazılımlar Şirket’in bir önceliği olarak ortaya çıkınca, ABN AMRO Clearing iki uygulaması için PostgreSQL‘in topluluk sürümünü kullanmaya başladı. Uygulamalardan biri küresel bir raporlama portalıydı ve müşterilerin takas işlem verilerini saklamak, ABN AMRO Clearing birimleri ve düzenleyicilere yönelik raporlar hazırlamak için kullanıldı. Bu veritabanı agresif bir hızla büyüdü.

Bu uygulamanın büyümesi ve coğrafi etki alanı, PostgreSQL üzerinde çalışan uygulamaların nasıl daha önemli hale geldiğine bir örnekti.

Sonuç olarak, Şirket açık kaynak veritabanından açık kaynaklı PostgreSQL’de yaptığı geliştirmelerle kurumsal düzeyde performans, güvenlik ve yönetilebilirlik özellikleri sunan EDB Postgres Advanced Server‘e geçişini planlamaya başladı. Ekip göç işlemini, 2011 yılında bir donanım iyileştirmesi sırasında gerçekleştirdi.

ABN AMRO Clearing Bankası Londra Şubesi Avrupa Baş Teknoloji Sorumlusu Pieter Van Tol: “Müşterilerimize kaliteli ve zamanında hizmet sunabilmek için uygulamalarımızda yüksek erişilebilirlik ve süreklilik sağlamamızın hayati bir önemi bulunmaktadır. Uygulamalarımızda % 99.97 yüksek erişilebilirlik gereksinimi var. Uygun teknik destek modeli olmadan Postgres’in topluluk sürümüyle çalışmaya devam etmek bizim için bir seçenek değildi. Ayrıca EDB Postgres Advanced Server, PostgreSQL’in topluluk sürümünde bulunmayan gelişmiş izleme, güvenlik ve Oracle için uyumluluk araçları sunuyor. ”

EDB POSTGRES’İN GENİŞLEMESİ
ABN AMRO Clearing, kuruluştaki EDB Postgres kullanımını artırmayı sürdürdü. Ekip, 2013 yılında ticari işlem yakalama uygulamalarını PostgreSQL topluluk sürümünden EDB Postgres‘e geçirdi. Uygulamaları, 1990’larda kurulan eski altyapının bir parçasıydı ve modernizasyon çalışmalarının hedeflerinden biriydi.

ÖRNEK UYGULAMA
“Avrupa veri merkezi konsolidasyon projesinin bir parçası olarak raporlama uygulamamızı EDB Postgres’e taşıma fırsatından hemen yararlanmaya karar verdik,” Mike Van Doorne, ABN AMRO Clearing’in Avrupa Teknoloji Mimarı. “Bu geçiş bizi EDB Postgres bazlı yeni bir veritabanı platformu oluşturmaya zorladı. Böylece EDB Postgres’in diğer uygulamalar tarafından kullanımını da hızlanmış oldu.”

Nisan 2015 itibariyle ABN AMRO Clearing, günde altı ilâ 10 milyon işlemi kaldırabilmek için EDB Postgres’i kullanıyordu. Ekip buna ek olarak EDB Postgres üzerine kurulu yeni bir kritik görev risk değerlendirme / risk hesaplama uygulaması için kavram kanıtlama çalışması yürütüyordu. Şirket sonrasında tamamen yüksek performanslı all-flash depolama dizi bir donanım üzerinde çalıştırılacak yeni bir müşteri sorgu portalını EDB Postgres ile kurmayı planlıyordu.

Van Tol, “Bu, EDB Postgres’in çalışma ortamımıza uyum sağlayarak gelişmesinin bir örneğidir . EDB Postgres’in şirketimizdeki yerini sağlamlaştırıyor ve daha kritik yapılarda da kullanmanın yollarını arıyoruz.”

HEDEFLER

  • Şirketin daha fazla açık kaynaklı kodlu yazılımı uygulamaya alma hedefini karşılamak
  • Veri merkezindeki maliyetleri düşürmek
  • Belli yazılımlara olan bağımlılıklardan kurtularak teknik altyapı iyileştirme planlarını tamamlayabilmek

EBD POSTGRES ADVANCED SERVER’IN YARARLARI

  • Düşük maliyetler
  • Artan büyüme gereksinimlerine karşılayacak ölçeklenme yeteneği
  • Açık kaynaklı PostgreSQL’de bulunmayan, EDB’nin desteğinden, araçlarından ve Oracle uyumluluğundan kazanılan değer

EnterpriseDB Postgres Advanced Server hakkında daha detaylı bilgi için