Linux ve Windows Farkı

Linux ve Windows Farkı

Linux ve Windows İşletim Sistemleri Temel Karşılaştırması

Bu soru kullanım amacına göre cevaplanması gereken bir sorudur. Masa üstü olarak ve sunucu sistemlerinde farklı değerlendirmeler yapmak gerekir. Aşağıdaki karşılaştırmalar temel gereksinimler bazında yapılmıştır.

LinuxWindows
Nedir?Özgür ve Açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiş POSIX (Unix için taşınabilir işletim sistemi arabirimi) uyumlu bir işletim sistemidir.Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemi ailesidir.
MaliyetLinux özgür yazılım ürünleri gibi ücretsiz olarak dağıtılır. Özelleştiririlerek belirli bir ücret karşılığı da satılabilir. Özelleştirilerek dağıtılan Linux türevlerine dağıtım denir. Ücretli linux dağıtımlarının hemen hepsi Windows karşılıklarından ucuzdur.Masa üstü kullanım için sadece işletim sistemi $200 civarıdır. Öğrenciler için bazı indirimler vardır. Sunucu sistemlerde bu rakamlar ihtiyaca göre artmakla birlikte $2000 cıvarı ücretleri vardır.
Kullanıcı ProfiliHer yaştan ve bilgi seviyesinden kullanıcılar için uygundur.Her yaştan ve bilgi seviyesinden kullanıcılar için uygundur.
Üreticisi ve DestekLinux işletim sistemi Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Çekirdek geliştirme ekibinin başında hala o vardır. Dünyanın hemen yer yerinden binlerce geliştirici katkı vermektedir. Ücretli ya da ücretsiz destek alınabilmektedir.Microsoft tarafından üretilmiştir. Birkaç yüz geliştirici tarafından geliştirilmeye devam etmektedir. Ücretli destek alınabilir.
Dosya SistemiExt2, Ext3, Ext4, Jfs, ReiserFS, Xfs, Btrfs, FAT, FAT32, NTFS dahil olmak üzere 250 den fazla dosya sistemi destekler.FAT, FAT32, NTFS, exFAT
GüvenlikLinux işletim sisteminde 60-100 arası virüs yazılmış olmasına karşın. Gelişen teknolojisi ile bugün bilinen bir virüs Linux’a zarar verememektedir.Windows işletim sistemi için yazılmış 100.000’den fazla virüs bulunmaktadır. Bunlardan korunmak için alınacak yazılımlar $80-$400 arası maliyetlerle piyasada satılmaktadır.
Donanım GereksinimiLinux her türlü donanım için optimize edilerek çalıştırılabilir. Minimum donanım gerekleri ise oldukça düşüktür.Windows yüksek performaslı donanımlar üzerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle her türlü donanım üzerinde çalışmayabilir.
Dil DesteğiTürkçe dahil hemen her dili desteklemektedir. desteklemektedir.Türkçe dahil hemen her dili desteklemektedir.
Kaynak KodAçık kaynak kodludur. İstediğiniz gibi kod üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.Kapalı kaynak kodludur. Hiçbir değişiklik yapamazsınız.
LisanslamaGNU/Özgür lisanslama modelidir.Microsoft’a aittir. Hiçbir değişiklik yapamazsınız. Bilgisayarınızın göreceği zarardan ya da yazılımdaki sorunlardan dolayı Microsoft’u suçlayamazsınız. Olası sorunların düzeltilmesi için ücret ödemelisiniz.
GüncellemeMerkezi ve yerel bir çok güncelleme methodunu destekler. Hazır güncelleme paketleri olduğu gibi kaynak koddan da bir yazılımı derleyerek hatta sadece gerekli bileşenleri ile sistemi güncellemek mümkündür.Microsoft güncelleme servisi ile güncellenebilir. Üçüncü taraf üreticilerin geliştirdiği yazılımlar güncelleme desteği dışındadır ve ayrıca yönetilmesi gerekir.
DonanımDonanım üreticileri tarafından geliştirilen sürücüleirn dışında donanım teknik tablolarını yayınladıkları durumda geliştiriciler tarafından da sürücüler geliştirilmektedir.Sadece donanım üreticileri tarafından geliştirilen sürücüler mevcuttur. Ancak yaygın bir donanım desteği vardır.
YapılandırmaYapılandırmalar ayrı metin dosyalarında tutulur. Bu sayede yönetilmesi kolaydır. Bir yerdeki arıza başka bir yeri etkilemez.Windows Kütüğü (Registry) adı verilen bir yapıda tutulur. Bu dosyanın bozulması tüm sistemi çalışamaz hale getirir.