Neden Linux?

Neden Linux?“Hocam, masaüstünde Linux’a neden göçelim?”

Cevabım kısa ve net aslında :

Analiz edin. Eğer takıldığınız bir mecburiyet yoksa neden Linux’a göçmeyesiniz ki?

“Analiz mi? O ne? Nasıl?”

Günlük hayatınızda kullandığınız yazılımlarınızı bir listeleyin bakalım. Neler kullanıyorsunuz bir bakın. Listeyi oluşturduğunuzda, aslında kullandığınız yazılımların büyük çoğunluğunun 3 işletim sisteminde de çalıştığını, kullandığınız bazı yazılımlara karşılık olarak Linux da aynı işlevsellikte yazılım alternatifleri olduğunu göreceksiniz.

Lütfen aşağıdaki tabloyu bir inceleyin.

  

İHTİYAÇWindowsLinuxOSX
Ofis uygulamalarıMS, Libre, OpenLibre, OpenMS, Libre, Open, iWork
Tarayıcılar
Müzik çalar
Arşivleme, sıkıştırma
Resim görüntüleyici
FTP İstemci
Uzak masaüstümstsc.exexrdp, rdesktop, remina
Uzak masaüstü (üçüncü parti)
Mesajlaşma uygulaması
Telnet İstemci
SSH İstemci
Java
AntivirüsGerek yok ✔Gerek yok ✔
Flash oynatıcı
Video oynatıcı
Video düzenlemeopenshot ✔
Online müzik dinleme
Oyun3A Oyunları hariç ✔3A Oyunları hariç ✔
Yedekleme uygulaması
Dosya yöneticisi
E-posta İstemci
PDF Okuyucu
PDF Oluşturucu
Tam sanallaştırma uygulaması
Torrent İstemci
İndirme hızlandırıcı
ISO okuyucu
DVD/CD yazma yazılımı
VPN İstemci
Takvim uygulaması
Ekran alıntısı aracı
Ekranı video olarak kaydedici
Görüntü işleme yazılımıPhotoshopGIMPGIMP

“Hocam OYUN oynuyorum ben, Linux’a nasıl göçeyim?”

İsterseniz o da mümkün, örneğin STEAM oyunlarının büyük bir bölümü Linux’ta çalışmaktadır. Kuracağınız Linux’a yükleyebileceğiniz gibi direk SteamOS Linux dağıtımını kurabilirsiniz. Keza Unreal Engine de artık Linux’a destek veriyor.

 

“Hocam tamam oyunu geçtim, benim e-imza şeyim var, USB den takıyorum. Linux’ta bunu çalıştırabilir miyim?”

Evet, gerekli yazılım bağımlılıkları sağlandığı takdirde bu ürünlerin büyük çoğunluğu Linux’ta çalıştırılıyor. Bana inanmıyorsanız Google’a sorun.

 

“Hocam, bende xxx marka yyy model bir yazıcı/tarayıcı çok fonksiyonlu bir çevre birimi var. Bu Linux’ta çalışır mı?”

%85 ihtimalle evet. Büyük üreticilerin hemen hepsi kendi web sitelerinde Linux driverlarını paylaşıyorlar. Ama şunu da söyleyeyim, özel amaçlı üretilmiş bazı çevre birimleri ve üreticileri tarafından Linux driverları çıkarılmamış problematik ürünler de yok değil.

 

“Hocam, AUTOCAD, 3D Studio, SolidWorks…”

Bazı yazılım üreticileri konularında en eski ve yaygın yazılım olmanın getirdiği rahatlıkla, Linux versiyonlarını çıkarmamakta direniyorlar. Bunlara söyleyecek sözüm olmamakla birlikte, Linux dünyasında alternatifleri olduğunu da belirtmem lazım.

Bakınız :

 “Hocam tamam pes ediyorum. Linux’u bilgisayarıma Windows’un yanına nasıl kurarım? Dual boot yapabilir miyim? Açılışta seçip istediğim zaman Linux istediğimde Windows kullansam.”

Evet. Bu da mümkün, Türkçe ve İngilizce olarak bu işlemin nasıl yapıldığını anlatan yüzlerce belgeye hatta çekilmiş videolara ulaşabilirsiniz. Buradan buyrun.

Son sözler;

Linux ve dağıtımlarının içindeki yüzlerce yazılım GPL lisansı ile dağıtılır, özgürdür.

Kurup kullanmak için sizden aktivasyon kodu ve bunun gibi parasal talepleri olmaz.

Linux ve özgür yazılımlar sizi izlemez.

Alternatif işletim sistemi üreten firmalar sizin hakkınızda sistemlerini geliştirmek adına birçok bilgiyi toplar. Linux ve özgür yazılımlar ise kendi topluluğunun geri bildirimleri ve geliştirme sürecine katkıları ile gelişir.

Linux daha az kaynak kullanır.

Alternatif işletim sistemleri sadece kendini ayakta tutmak için minimum 3 GB RAM isterken, standart bir Linux masaüstü kurulumu kendini ayakta tutmak için 1 GB RAM ister. Dolayısı ile aynı donanımda Linux kullandığınızda uygulama yazılımlarına daha çok RAM kalır.

Linux kullanmak zor değildir.

Sanılanın aksine Linux’ta her işlem için komut yazmanız gerekmez. Bir uygulamayı yüklemek için illaki terminalde komutlar yazacaksınız diye bir durum yok. Linux masaüstünde kullanabileceğiniz paket yönetim araçları vardır. Bu araçlar aynı zamanda devasa büyüklükte arşive sahiptir ve arşivdeki yazılımlar da özgür yazılımlardır.

Evet, terminal / konsol denilen, komutlar ile işlem yapabileceğiniz kısım mevcuttur. Bash kabuğu çok güçlü bir araçtır, üstelik kullanılan temel komutların çoğu msdos komut istemi ile birbirine benzerdir (mkdir, rmdir, cp, mv, cd…). Linux işletim sistemini masaüstü olarak kullanmak için uzman olmanıza gerek yoktur.