Özellikle kurumsal şirketler, var olan Oracle veri tabanlarının tamamı veya bir kısmını açık kaynak kodlu PostgreSQL’e taşınması sürecini, getireceği kazanımları, riskleri ve yatırım maliyetini araştırmaktadır. Kurumsal yapılarda kullanılan veri tabanlarının büyüklüğü, iş süreçlerinin karmaşıklığı ve proje yoğunluğu nedeniyle bu konuya yeterli zamanı olmayan yöneticiler için yol haritası niteliğinde bir yazı okuyacaksınız.

Başlangıç Tavsiyesi

Yapacağınız çalışmayı kayıt altına almanız, kurumsal hafıza oluşturmanıza ve hiçbir şeyi gözden kaçırmamanıza yardımcı olur. Bu işi Balabit SCB ile ajan yazılım kullanmadan yapabilirsiniz.

Veritabanı Göç Yaşam Döngüsü

Analiz ve Değerlendirme Süreci

İlk ve en önemli süreç olan analiz ve değerlendirme sürecinin kapsamın belirlenmesi, risk analizi, yatırım getirisinin analizi ve kesinti süresinin en aza indirgenmesi, göç planının temelini oluşturur.

Kapsam Belirleme

Geçişe konu olacak uygulamalarınızın ve veritabanlarınızın hangileri olacağına karar verirken birkaç faktörü düşünmelisiniz. Şirketinizin ilk PostgreSQL geçişi ise, daha az zorlu, daha düşük riskli bir geçiş ile başlayabilirsiniz. Edineceğiniz tecrübe, yüksek hacimli, suncularınızın göçünde rahat etmenizi sağlar. Oracle konusunda deneyimliyseniz, PostgreSQL’e çok kolay adapte olacağınızı göreceksiniz. Kendinizi yeterince rahat hissetmezseniz, deneyimli veritabanı yöneticileri (DBA) kiralama adımını da devreye sokabilirsiniz.

Veritabanı göç işlemleri sırasında, veritabanını kullanan uygulamaları da göz önünde bulundurmalısınız. Genel olarak, kaynak kodunu değiştirebildiğiniz bir kurum içi uygulama veya web sitesi için PostgreSQL’e göç çok kolay şekilde  gerçekleştirilebilir. PostgreSQL için destek sağlamayan, üçüncü kişiler tarafından geliştirilmiş bir ticari yazılım ürünü, ek geliştirmeler isteyebileceğinden, göç sırasında zahmetli bir süreç yaşayabilirsiniz. Buradaki kritik konu, sadece belirli veritabanlarına özel yapıların kullanılması ile ortaya çıkar.

Departman uygulamaları veya raporlama veri martları, Postgres göçüne imkan veren düşük riskli seçeneklerdir. ODBC veya JDBC bağlantıları yoluyla birden çok veritabanı ile birlikte çalışan veri tabanları veya çıkarma, aktarma, yükleme (ETL) araçları, çok yüksek uyumluluk ve düşük değiştirme gereksinimleri nedeniyle mükemmel adaylardır.

Risk Analizi

Her yeni projede olduğu gibi, göç işleminin her adımında veya sonrasında bir takım beklenmedik sorunlar veya zorluklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar ve zorluklar için ne kadar öngörülü ve hazırlıklı olursanız, sonuçlarından o kadar az etkilenirsiniz. Bu nedenle elinizde bir risk haritası olması daha sağlıklı bir plan oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yatırım Getirisinin Analizi

Veritabanı değişikliği kararınıza önemli ölçüde etki eden, yatırımın geri dönüşünün analizini yapmak bu süreçte sizi motive edecek ve ihtiyacınız olan cesareti sağlayacaktır.

Tipik bir yazılım ürünü için göz önünde bulundurmanız gereken maliyetleri;

  • Donanım maliyetleri,
  • Lisans maliyeti
  • Bakım/Destek maliyeti

olmak üzere 3 farklı başlıkta ele alabilirsiniz. Bu maliyetleri detaylıca değerlendirme konusunda deneyiminiz olduğunu düşünerek, biz basit bir değerlendirme önerisinde bulunacağız.

Oracle’dan EDB Postgres Advanced Server’a geçiş kararınız size sadece lisanslama tarafında kabaca %60-%70 civarında bir maliyet avantajı sağlayacaktır. Bu kazancın bir kısmını PostgreSQL için eğitim ve danışmanlık hizmetleri için kullanabilirsiniz. Bu yatırım, sizi uzun sürede hem daha karlı hem de deneyimli yapacaktır.

Kesinti Süresinin En Aza İndirgenmesi

Her kurum, veritabanı sistemlerinde iş süreçlerinin elverdiği kabul edilebilir ölçülerde kesinti süreleri belirler. Göç işlemleri sırasında oluşabilecek kesintilerin de önceden belirlenmesi ve kesinti sürelerinin azaltılması konusunda gerekli önlemlerin planlanması önemlidir.

Şema ve kod çevrimi

EnterpriseDB araçlarından biri olan Migration Toolkit, bu başlık altında ihtiyacınız olan tüm işlemleri gerçekleştireceğiniz yardımcınız olacaktır. Hem şema, hem de veri aktarımlarını otomatik olarak yapan bu araç, şema çevrimlerini doğrudan hedef veritabanına uygulayabildiği gibi, offline olarak DDL scriptlerine çevirerek, gerektiğinde elle müdahele etme ve farklı bir zamanda uygulama imkanı veriyor. Yazı konusu göç işlemlerinde veri kaynağınız Oracle veritabanı olduğu için, şema aktarımları oldukça zahmetsiz şekilde gerçekleşecektir. Oracle veritabanında yer alan objeleri, büyük bir oranda destekleyen EDB Postgres Advanced Server, sadece CLOB, BLOB gibi büyük boyutlu veri setleri için ek bazı işlemlere ihtiyaç duyar.

Veri taşıma ve Senkronizasyon

Şemayı dönüştürdükten sonraki adım, veriyi kaynak veritabanınızdan çekmektir. Genellikle, verilerin tamamını taşımadan önce, belirleyeceğiniz bir alt kümeyi veya test veri setini kontrollü aktararak başlayabilirsiniz.

Taşınacak veritabanının büyüklüğü, verilerin değişim hızı ve erişimde ne kadar kesintiye izin verildiğine bağlı olarak, veri taşıma işleminde farklı yaklaşımlar izlemeniz gerekebilir. Sınırlı bant genişliği olan ya da çok yüksek veri değişim oranlarına sahip ortamlar için, uzak sistemlere doğrudan aktarım yerine, yerel ağda hızlı geçiş ile başlamak daha mantıklıdır.

Kontrol

Göç sürecinin son aşaması olan kontrol aşaması, doğrulama testlerinden oluşur. Kaynak veritabanı ile geçiş yapılan EDB Postgres Advanced Server veritabanı arasında veri tutarlığını doğrulayacak testleri tamamlamalısınız. Ancak işiniz bitmedi. Uygulama testlerinin de sorunsuz tamamlanması gerekiyor.

Uygulama Testi

Uygulama Testi adımında, göç işleminden etkilenecek uygulamaların sorunsuz şekilde çalıştığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Uygulamaların veritabanlarına sağlıklı şekilde bağlandığını ve doğru veriyi ürettiğini, oluşturduğunuz test senaryoları ile kontrol etmelisiniz. Her şey sorunsuzsa kendinizi kutlayabilirsiniz.

Eğitim

Göç projelerinde, eğitim oldukça önemli bir konudur. Hem veritabanı yöneticilerinize hem de geliştiricilerinize özel PostgreSQL eğitimlerini planlamalısınız.

Özellikle göç proje ekibine, çalışmalar başlamadan eğitim aldırmanızı öneririz. Ekibinizin EDB PostgreSQL sertifikasyonuna sahip olması kendi kendinize yeteceğinizin göstergesidir.

Türkiye’deki tek EnterpriseDB yetkili eğitim merkezi olan Profelis’in eğitim içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz. Bu eğitimleri tamamladığınızda, sınav hakkı elde edeceksiniz. Bu sınav EDB tarafından internet üzerinden yapılmaktadır. Sınavda başarılı olduğunuzda tüm dünyada geçerli sertifikanızı alacaksınız.

PostgreSQL ve EDB Postgres Advanced Server

PostgreSQL, gelişmiş özellikler, yüksek performans, sağlam veri bütünlüğü, esnek yapısı ve açık kaynak lisansı ile göç için mükemmel bir seçimdir.

PostgreSQL ANSI SQL uyumludur, neredeyse tüm geliştirme dillerinin sürücülerini destekler. EnterpriseDB, 2nd Quadrant, Citus ve Heroku gibi büyük şirketlerin bulunduğu, güçlü bir topluluğa sahiptir.

PostgreSQL’in gelişimine destek veren bu saygın şirketler içerisinde, Oracle kullanıcıları için, EnterpriseDB’nin ismi bir adım daha öne çıkar. Bunun nedeni, EnterpriseDB’nin özellikle Oracle veri tabanına aşina olan kullanıcılar için göç sürecini kolaylaştıran teknolojiler sağlamasıdır. Bu teknolojiler sayesinde, kullanıcılar günlük alışkanlıklarını neredeyse değiştirmek zorunda kalmazlar. Birçok ek özellik sayesinde hayatları daha da kolaylaşır.

EnterpriseDB ürünleri ile ilgili geniş bilgiye buradan ulaşabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.