Profelis’in logo göçü hikayesi

Her şirket kurulurken şirketin kurumsal kimliği yakından ilgilendiren iki konuya büyük zaman yatırımı yapar. Bunlar şirketin ismi ve bunun en iyi şekilde ifade edilecek olan görseli, logosudur. 

Şirketin adını Profelis olarak koyup, uygun logo tasarımını bulma yoluna düşüldüğünde, tasarımcı Erhan Küçük, önümüze 9 farklı logo önerisi bırakmıştı. Birbirinden farklı mesajları veren bu 9 logo önerisi arasında adımıza da ilham kaynağı olan Afrika Altın Kedisini barındıran tasarımı seçince Profelis yeni logosu gün yüzüne çıkmış oldu.

Resmi Logolar
Resmi Logolar

Logomuzdaki renklerin baskı ortamlarında geçişleri, Profelis etkisini kısıtlıyor dedik ve Ekim 2008’de renkleri değiştirmeye karar verdik. Tolga Korkunçkaya’nın görseli, kolay basılır şekle getiren çalışmalarıyla ikinci logomuzu bulmuş olduk. İlk logomuzdaki simgeyi aynen koruduk ama gri olan yazı rengini siyaha döndürüp parlak kırmızı olan kediyi ve kutuları Debian kırmızısına çevirdik.

Kuruluşumuzun dördüncü yılında artık bitirdiği işlerle adını duyurmaya başlamış olan şirketimiz 2011’de yine Tolga Korkunçkaya ve Zülfiye Korkunçkaya’nın katkılarıyla ilk iki logoda bulunan kutuları çıkarttı. Artık simgemiz olan kedi başı daha belirgin olacak biçimde sola aldık, yanına Profelis yazısını ve altında da “Bilişim Danışmanlık” ibaresini koyduk. 

Baskı teknolojisi şirketimiz kadar hızlı ilerliyordu, griler artık basıldığında geçişler sorun olmuyordu, siyah tekrar griye döndü ve bordoya çalan kırmızı tonunun korunmasına karar verildi. Müşterilerine daha çok alanda hizmet vermeye başlayan Profelis, logo kullanımında da farklı ortamlara uyum sağlayacak ve renkleri değiştirebilecek biçimde yazımızı hem gri hem de bordo-kırmızı olarak kullanmaya başladı. Yazı karakterlerindeki küçük dokunuşlar Profelis’in projelerini gerçekleştirirken hem ayrıntılara hem de Türkçe karakterlerin kullanımına gösterdiği özenin bir yansımasıydı. 

Resmi Logolar
Resmi Logolar

Biz geliştik logomuz da bizimle gelişti; marka başvurusunu yaptığımız logo, Aralık 2012’de gözlerini dünyaya açtı. Dördüncü logomuzda “Bilişim Danışmanlık” yazısını çıkartarak sadece Profelis ve kediyi kullandık. 

Günümüzde dünya sürekli değişiyor, bundan payına düşeni alan sadece baş döndürücü bir hızla gelişen temel faaliyet alanımız olan bilişim teknolojileri değil. Profelis olarak gittiğimiz her yerde dönüşümden bahsediyor, dönüşüm projeleri yapıyor, müşterilerimizi bu değişen dünyada daha verimli, daha etkin kılmanın yollarını sunuyoruz. Sıra logomuzun göçüne geldi. Adından ilham aldığımız Afrika Altın Kedisi’ni de bu dönüşüme dahil ettik ve onun da yenilenmeye hakkı vardı.  

Yeni bakışla, yeni ürünlerle, yeni başlangıçlara yelken açtığımız bu günlerde yeni logomuzu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Resmi Logolar

Profelis’in resmi logoları ve kullanım şartları

Profelis Logosu’nun Baskıda Kullanılması

Profelis logosu beyaz fonda ve iyi okunabilirlikle kullanılmalıdır.

Profelis Logosu’nun Web’de Kullanılması

Profelis logosu aşağıda sunulan şekilde kullanılabilir. JPG ve PNG formatı tercih edilmeli, büyütme küçültme işlemlerinde orantılar bozulmamalıdır.

Biçim

Yalnız resmi Profelis logo biçimleri kullanılabilir. El çizimleri ya da değiştirilmiş logolar (tip ya da renk değişikliği yapılarak) kullanılamaz.

Okunabilirlik

Logo “Profelis” yazısı rahat okunmak ve ölçeği bozmamak koşuluyla yeniden boyutlandırılabilir. Eğer CSS ile kare form içerisinde boyutlandırılarak kullanılacak ise logo imajının alt ve üstüne yeterli boşluk, bir resim düzenleme aracında daha önceden verilip kare haline getirilerek kullanılmalıdır. Bu konuda destek istenirse, istediğiniz biçimi bize iletin size uygun halde logomuzu gönderelim.

Logo dağınık ve okumayı güçleştiren arka plan üzerinde kullanılamaz.

Stil

Profelis logosu başka firma logosu ile birleştirilip yeni bir logo olarak kullanılamaz.

Profelis logosu başka bir grafik objesi ile birleştirilemez (kutu içine alma vb.). Bu işlemlerin, Profelis logosunun farklı bir logo gibi algılanmayacak şekilde yapılması gerekir.

Logo farklı imajlarla engellenemez.