PostgreSQL Entegrasyonu
Bölüm 4: Dağıtım Araçları

PostgreSQL Entegrasyonu blog serisinin sıradaki bölümünde kurumların daha fazla ve hızlı çalışmasına yardımcı olabilecek PostgreSQL entegrasyonunu keşfetmeye devam ediyoruz.

Bu blog yazısı bir sonraki önemli alan olan dağıtım araçlarını vurgulayacak.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 4

Dağıtım Araçları

Dağıtım alanında odaklanılması gereken iki temel dağıtım türü vardır:

  • Yazılımın dağıtımı – Aslında PostgreSQL kümesi ve ilişkili tüm araçlar.
  • Veritabanı değişikliklerinin dağıtımı – örneğin bir tablo tanımındaki değişiklikler.

 

EDB tarafından Haziran 2020’de yapılan kod altyapısıyla ilgili ankete göre; katılımcılar Ansible’ı hem genel bulutlar hem de vSphere benzeri özel bulutlardaki Infrastructure as a Service (IaaS) gibi sanallaştırılmış ortamlar için en popüler araç olarak seçti.

Ansible Galaxy, Ansible playbook için temel yapıtaşlarını oluşturan rolleri ve eklentileri indirmek için tercih edilen yerdir.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 4

Genel bulutlarda kod olarak altyapı oluşturmada popüler seçimlerden biri olan Terraform özellikle işlemci, depolama ve ağ kaynaklarının atamasında başarılıdır.. Terraform altyapıyı sağlamak ve Ansible da yazılımı yapılandırıp dağıtmak için sıklıkla bir arada kullanılmaktadır.

Kullanıcı sonuçları açısından bakarsak, pek çok geliştiricinin Ansible kullandığı açıkça görülmektedir. Diğer yandan, BT işlemleri için Puppet ve Chef en yaygın araçlardır.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 4

Konteynerleştirilmiş ortamlarda, Kubernetes (K8s) genel bulutlarda ve RedHat Openshift veya Suse Rancher üzerine kurulmuş özel bulut yönetiminde açık ara liderdir.

PostgreSQL konteyneştirilmiş ortamlarda son derece yaygındır. PostgreSQL, Docker konteynerlerinde dağıtılan en popüler ve kalıcı veritabanıdır.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 4

Stolon ve Patroni, konteynerleştirilmiş ortamlarda kullanılan iki yaygın birinci nesil yüksek erişilebilirlik mekanizmasıdır. Stolon ve Patroni, Kubernetes ile bir arada var olabilir, fakat tam olarak bulut için tasarlanmamıştır; esasında PostgreSQL®’in Kubernetes ile çalışmasını sağlayan eklentilerdirler.

Yakın zamanda, Kubernetes’in dahili yeteneklerini yüksek erişilebilirlik, yük devretme ve diğer küme işlemleri için ileri taşıyan bulutta özgü yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. EDB’nin Cloud Native PostgreSQL’i Kubetnetes’in yeni yeteneklerini ileri taşıyan önemli bir örnektir. Sonucunda daha az değişiklikle daha basit ve daha dayanıklı uygulamalar sağlar.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 4

Flywheel ve Liquibase, Martin Fowler’ın gelişen veritabanı modelini uygulayan çok popüler veritabanı sürüm kontrol yapılarıdır. Ruby-on rails, Django ve benzeri pek çok dağıtım yapısı, PostgreSQL’e de uygulanabilen otomatik “göçler” yaratmaktadır.

Güvenlik Entegrasyonu’nu konu alan serinin sıradaki yazısı için takipte kalın. Bu sırada, PostgreSQL entegrasyonuna ilişkin büyük resmi gösteren infografiği inceleyebilirsiniz.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 4

Kaynak: Integrating PostgreSQL Part 4: Deployment Tools, EDB Ekibi Mayıs 21, 2021
© Copyright EnterpriseDB Corporation 2020 EnterpriseDB Corporation
34 Crosby Drive Suite 201 Bedford, MA 01730
EnterpriseDB and Postgres Enterprise Manager are registered trademarks of EnterpriseDB Corporation. EDB and EDB Postgres are trademarks of EnterpriseDB Corporation. Oracle is a registered trademark of Oracle, Inc. Other trademarks may be trademarks of their respective owners.