PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 7: İzleme, Uyarı ve Ayarlama için Yönetim Araçları

PostgreSQL Entegrasyonu blog serisinin sıradaki bölümünde kurumların daha fazla ve hızlı çalışmasına yardımcı olabilecek PostgreSQL entegrasyonunu keşfetmeye devam ediyoruz.

Bu blog yazısı bir sonraki önemli alan olan yönetim araçları ve denetime odaklanacak.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 7: İzleme, Uyarı ve Ayarlama için Yönetim Araçları

İzleme, Uyarı ve Ayarlama için Yönetim Araçları

Veritabanı sunucusu denetimi aşağıdaki katmanları içerir:

  • İşletim sistemi ve donanım – Giriş, çıkış, bellek kullanımı, ağ kullanımı, CPU, fiziksel disk alanı ve bileşen durumu gibi alanları takip eder.
  • PostgreSQL sunucusu – Logların DML ve DDL komutlarını, bekleme süresini, kullanıcıları, nesneleri, yedeklemelerin başarısını, replikasyonun çalışıp çalışmadığını  inceler.
  • Sorgu performansı – İş/zaman oranını, gecikmeyi, tutarlılık/load, hataların nasıl ele alındığını incelemek için, bireysel SQL komut veya sorgularını analiz eder.

Denetim Araçları Sonuçları 

Datadog, Wavefront, SignalFX ve Grafana ile Prometheus gibi genel amaçlı denetim araçları genellikle PostgreSQL çalıştıran sunucuları denetlemek için kullanılmaktadır. Prometheus ve Grafana özellikle konteynerleştirilmiş ortamlarda popülerdir.

EDB web sitesini ziyaret eden 3,000 PostgreSQL kullanıcısı ile 2020’de yapılan bir ankete göre, EDB Postgres Enterprise Manager kullanmak istemeyen kullanıcılar arasında en popüler seçimler Datadog, PGObserver, NewRelic ve Prometheus’tur.

EDB’nin Postgres Enterprise Manager® aracı gibi özelleşmiş araçlar, PostgreSQL’e odaklanmakta, özelleşmiş veri setleri toplamakta ve veritabanı mimarlarının PostgreSQL’den iyi şekilde faydalanmasını sağlayacak PostgreSQL’e özel analizler gerçekleştirmektedir.

Altyapı entegrasyonunu konu edinen bir sonraki blog paylaşımı için takipte kalın. 

Bu sırada, PostgreSQL entegrasyonuna ilişkin büyük resmi gösteren infografiği inceleyebilirsiniz.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 7: İzleme, Uyarı ve Ayarlama için Yönetim Araçları

Kaynak: Integrating PostgreSQL Part 7: Management Tools for Monitoring, Alerting, and Tuning, EDB Ekibi Kasım 11, 2021
© Copyright EnterpriseDB Corporation 2020 EnterpriseDB Corporation
34 Crosby Drive Suite 201 Bedford, MA 01730
EnterpriseDB and Postgres Enterprise Manager are registered trademarks of EnterpriseDB Corporation. EDB and EDB Postgres are trademarks of EnterpriseDB Corporation. Oracle is a registered trademark of Oracle, Inc. Other trademarks may be trademarks of their respective owners.