PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 8: Altyapı Entegrasyonu

PostgreSQL Entegrasyonu blog serisinin sıradaki bölümünde kurumların daha fazla ve hızlı çalışmasına yardımcı olabilecek PostgreSQL entegrasyonunu keşfetmeye devam ediyoruz.

Bu blog yazısı son alan olan altyapı entegrasyonuna odaklanacak.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 8: Altyapı Entegrasyonu

Altyapı Entegrasyonu

PostgreSQL çok çeşitli işletim sistemleri ve donanım mimarileri üzerinde çalışabilmektedir. Fakat, Linux/X86 platformu açık ara en popüler olanıdır. Kurumlardaki üretim PostgreSQL veritabanlarının %90’ından fazlasının Linux üzerinde çalıştığını tahmin ediyoruz. RedHat Enterprise Linux en büyük paya sahiptir ve Debian ve Ubuntu onu takip etmektedir. Windows tabanlı üretim dağıtımlarının yüzdesi son 10 yılda hızla azalmaktadır.

Özellikle Kubernetes’in konteyner orkestrasyonunun birinci seçim olmasıyla birlikte, konteyner tabanlı dağıtımlar giderek daha fazla dikkat çekmektedir. 

Depolama tarafında, PostgreSQL disk erişimi için işletim sistemini kullanır; doğrudan I/O kullanmaz. Bu demektir ki PostgreSQL; hızlı, öngörülebilir ve güvenilir depolama erişiminden büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Direct Attached Storage (DAS) ve Fibre-Channel-based Storage Area Networks (SAN) fiziksel ortamda veri dizini ve yazma öncesi kayıt için tercih edilen araçlardır. Yedeklemeler NFS mountlarında saklanabilir. Bulutta ise, yüksek I/O değerine sahip SSD’ler önerilmektedir. Depolama seçenekleri ve RAID konfigürasyonları ile ilgili detaylı tartışma için buraya tıklayın.

PostgreSQL önbelleğe alma ve disk erişimi konusunda işletim sisteminden faydalanır. Bu da demektir ki PostgreSQL ayarlama stratejisi kilit işletim sistemi ayarları içermelidir. Linux üzerinde ayarlama seçeneklerinin kapsamlı anlatımı için buraya tıklayın, Windows için buraya tıklayın.

PostgreSQL, kullanıcıların teknoloji yığınlarından en fazla faydayı sağlamasını, pazara daha hızlı çıkmasını ve kurum ortamında daha kolay entegre olmalarını sağlayan en iyi veritabanı platformu olarak öne çıkmaktadır.

Bu seriyi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

PostgreSQL entegrasyonuna ilişkin büyük resmi gösteren infografiği inceleyebilirsiniz.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 8: Altyapı Entegrasyonu

Kaynak: Integrating PostgreSQL Part 8: Infrastructure Integration, EDB Ekibi Kasım 16, 2021
© Copyright EnterpriseDB Corporation 2020 EnterpriseDB Corporation
34 Crosby Drive Suite 201 Bedford, MA 01730
EnterpriseDB and Postgres Enterprise Manager are registered trademarks of EnterpriseDB Corporation. EDB and EDB Postgres are trademarks of EnterpriseDB Corporation. Oracle is a registered trademark of Oracle, Inc. Other trademarks may be trademarks of their respective owners.