PostgreSQL Entegrasyonu
Bölüm 3: Geliştirme Araçları

PostgreSQL Entegrasyonu blog serisinin sıradaki bölümünde kurumların daha fazla ve daha hızlı çalışabilmesi için PostgreSQL entegrasyonunu keşfetmeye devam edilmektedir.

Bu blog yazısı bir sonraki önemli bölüme odaklanacaktır: Geliştirme Araçları.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 3

Geliştirme Araçları

PostgreSQL, birçok geliştiricinin kullandığı psql adlı güçlü bir komut satırı istemcisiyle birlikte gelir. Psql istemcisi etkileşimli modda ve toplu modda daha karmaşık kodlanmış işlemleri çalıştırmak için kullanılabilmektedir. Deneyimli PostgreSQL veritabanı mimarlarının tercih ettiği bir seçenektir.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 3

PostgreSQL için en popüler GUI tabanlı geliştirme ortamı pgAdmin’dir. Hemn tek başına çalışabilen bir araç olarak, hem de ekiplerin birden çok veritabanı sunucusu üzerinde ortaklaşa çalışabileceği bir sunucu modunda çalışabilmektedir. pgAdmin ortamı, üretime alınması gereken yamaları belirlemek için veritabanı nesnelerinin, yapılandırmaların, sorgu geliştirmenin, ERD diyagramının ve şema farklarının taranmasını destekler. EDB’nin geliştirdiği Postgres Enterprise Manager® (PEM) pgAdmin üzerinde kurulmuştur ve onun işlevselliğini bünyesinde barındırmaktadır.

Oracle’dan gelen ve tanıdık bir araç kullanmak isteyen geliştiriciler için Toad Edge de bir seçenektir.

PostgreSQL’i destekleyen başka geliştirme araçları da vardır, fakat pgAdmin PostgreSQL geliştiricileri topluluğu tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Geliştirmenin en iyi uygulamaları ve örüntüleri, The Art of PostgreSQL kitabında detaylı bir şekilde belgelenmiştir.

Dağıtım Araçlarının işleneceği, serinin bir sonraki blog yazısı için takipte kalın. Bu sırada, PostgreSQL entegrasyonuna dair büyük resmi görmek için infografiğimizi inceleyin.

PostgreSQL Entegrasyonu Bölüm 3

Kaynak: Integrating PostgreSQL Part 3: Development Tools, EDB Ekibi Mayıs 21, 2021
© Copyright EnterpriseDB Corporation 2020 EnterpriseDB Corporation
34 Crosby Drive Suite 201 Bedford, MA 01730
EnterpriseDB and Postgres Enterprise Manager are registered trademarks of EnterpriseDB Corporation. EDB and EDB Postgres are trademarks of EnterpriseDB Corporation. Oracle is a registered trademark of Oracle, Inc. Other trademarks may be trademarks of their respective owners.