PostgreSQL Entegrasyonu
Bölüm 1: Uygulama Entegrasyonu

Geçtiğimiz son on yılda açık kaynaklı veritabanları, dünya genelindeki geliştiricilerin ve veritabanı operatörlerinin kalbini ve zihnini kazandı. Açık kaynak trendlerine çift tıkladığınızda PostgreSQL’in en çok tercih edilen veritabanı olduğunu açıkça görebilirsiniz. Bunun nedenleri açıktır: yenilikçilik, güvenilirlik, maliyet ve geniş platform desteği.

EDB’nin kurumsal müşterileriyle yaptığı 2020 yılı anketi, PostgreSQL’i müşteri ilişkileri yönetimi veya e-ticaret işlemleri (%54), veri depoları veya raporlama sistemleri (%63) gibi analiz sistemleri ve web siteleri veya IoT uygulamaları (%17) benzeri etkileşimli yapılar gibi kayıt sistemleri için kullandıklarını bize bildirmektedir. PostgreSQL’i tüm özellikleriyle kurumsal yapılara nasıl entegre edileceğini anlamak önemlidir.

PostgreSQL Entegrasyonu adlı yeni serimizin bu ilk blog yazısında, geliştirmeyi hızlandırmak ve üretim ortamına geçmek için PostgreSQL’in kurumsal teknoloji yapılarına entegrasyonunu inceleyeceğiz. Önce bu alandaki önemli bölüme odaklanalım: veri oluşturan ve kullanan uygulamalarla PostgreSQL entegrasyonu.

PostgreSQL Entegrasyonu

Uygulamaların Uyarlanması

PostgreSQL, C dilinde yazılan uygulamalar için bağlantı kurmanın önerilen yolu olan libpq olarak adlandırılmış C tabanlı bir API sağlar. Java tabanlı uygulamalar PostgreSQL JDBC sürücüsünden yararlanır. ODBC ve .NET sürücüleri PostgreSQL projesinden de edinilebilir. EDB, JDBC, ODBC ve .NET sürücülerinin Oracle ile uyumlu sürümlerini ve PostgreSQL’i uygulamaya Oracle’a benzeyen OCI uyumlu sürücüleri sağlar. Bu sürücüler EDB Postgres Advanced Server ile birlikte kullanılabilir.

Stackoverflow’un 2020 yılında PostgreSQL ile ilgili trafik analizi, PostgreSQL geliştiricilerinin hangi programlama dillerini tercih ettiği hakkında bilgi sağlıyor. Buna göre Python, şimdiye kadarki en popüler araç. Java’nın popülerliği sabit dururken Ruby on Rails’in popülerliği ise azalıyor gibi görünüyor.

PostgreSQL geliştiricileri hangi programlama dillerini tercih ediyor? Stackoverflow’un geliştirme dilleri analizindeki PostgreSQL bölümünden bu bilgiler sağlanabilir.

PostgreSQL Entegrasyonu

Django, psicopg2 veritabanı sürücüsüne güvenmeyen Python uygulamaları için son derece popüler bir yapıdır. Genellikle Hibernate veya Spring ile kullanılan Java, genellikle şirket içinde geliştirilen uygulamalarda bulunur. Node.js, özellikle React ve VUE.js, mikro hizmetler tipi mimarilerde ve web sistemleri için kullanılımı daha fazla giderek artmaktadır.

PostgreSQL’in teknolojik yapınıza nasıl entegre olacağının işlendiği Veri Entegrasyonu ve Göç’ün konu edileceği bu serideki bir sonraki blog yazısı için bizi takip edin.

Ayrıca, PostgreSQL entegrasyonu ile ilgili büyük resmi görmek için yeni infografiğimize göz atın.

PostgreSQL Entegrasyonu

Kaynak: Integrating PostgreSQL Part 1: Application Integration, EDB Ekibi Nisan 29, 2021
© Copyright EnterpriseDB Corporation 2020 EnterpriseDB Corporation
34 Crosby Drive Suite 201 Bedford, MA 01730
EnterpriseDB and Postgres Enterprise Manager are registered trademarks of EnterpriseDB Corporation. EDB and EDB Postgres are trademarks of EnterpriseDB Corporation. Oracle is a registered trademark of Oracle, Inc. Other trademarks may be trademarks of their respective owners.