Türkiye’nin önde gelen 18 internet teknoloji ve yazlımı geliştirme şirketi ABD’ye çıkarmaya yaptı. Aralarında Profelis’in de bulunduğu birçok firmadan gelen heyet önce Boston’da ardından da Washington, DC’de Amerikan firmaları ile buluştu. IMMIB çatısı altında faaliyet gösteren ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği programda, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’ne (TET) üye 18 firmadan oluşan küme, 1-3 Haziran tarihlerinde Boston’da, 4-5 Haziran tarihlerinde Arlington Hyatt Hotel’de (Washington,DC) Amerikalı firmalarla buluştu, görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerin Washington, DC ayağındaki B2B görüşmeler New York merkezli danışmanlık firması TOA Consulting’in tarafından gerçekleştirildi.

Kümede yer alan firmalar siber teknolojileri, savunma, yazılım integre servisleri, telekomünikasyon, CRM, havayolu similasyonları, GIS, e-devlet, sağlık, mühendislik, mobil yazılımlar, banka ve finans, sigorta, danışmanlık, ulaşım, bulut teknolojisi gibi alanlarda uzmanlaşmış firmalardır.

TET bünyesindeki şirketler Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 49 oranında artışla geçen yıl 174 milyon dolarlık ihracat yaptı.

TET Yönetim Kurulu, Yazılım Sanayicileri Birliği, Türkiye Bilişim Derneği ve İstanbul Ticaret Odası tarafından oluşturulan TETSOFT bünyesinde toplam 34 şirket bulunuyor.

TETSOFT’la ABD’de görüşmeler gerçekleştirdik.