Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanları Tasarlarken Sorulması Gereken 5 Soru

7×24 erişimin önemli olduğu iş kritik veritabanları için yüksek erişilebilirlik hayati önem taşımaktadır. Yüksek erişilebilir veritabanlarının kullanım koşulları kurumdan kuruma değişiklikler gösterebilir, ancak istenen sonuç hepsinde kesinti süresi en aza indirilmiş güvenilir bir veritabanıdır. Birçok kurum % 99,99 erişilebilirlik düzeyine sahip olmak istemektedir. Yani bir yıldaki kesinti süresinin bir saatten az olması için çabalarlar. Çünkü esinti süresinin her anı, gelir veya veri kaybına dönüşebilmektedir. Tahmini olarak dakikada ortalama 5.600 ABD doları tutarında kesinti süresi maliyeti

Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanları Tasarlarken Sorulması Gereken 5 Soru

düşünüldüğünde yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı, elektrik kesintisi veya sistem arızası sonucunda oluşabilecek binlerce dolarlık kaybı önleyecektir. Ancak veritabanınızı yüksek erişilebilir hale getirmeden önce veritabanı işlemlerinizin temelindeki gereksinimleri anlamak çok önemlidir. Uygun altyapı olmadan, yüksek erişilebilirliği sağlanması son derece zor ve masraflı hale gelebilir.

Eğer yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanları tasarlamakla görevlendirildiyseniz, harekete geçmeden önce aşağıdaki beş soruyu dikkate almanız gerekmektedir.

1. Yüksek erişilebilir bir veritabanını ne tür donanım, ağ ve yazılım konuları etkiler?

Zincirinizdeki en zayıf halka en büyük etkiye sahiptir ve genel çözümünüzün erişilebilirliği her bir bileşenin tek başına erişilebilirliğine göre belirlenir. Veritabanınızın %99,99 erişilebilir olması için; ağ altyapısı, güç kaynakları, diskler ve denetleyiciler gibi tüm temel donanımların %99,99’dan daha fazla erişilebilir olması gerekir. Bu durum iş kritik bir sistem için çift güç kaynağı, çift ağ kartıyla çalışan yedekli bir ağ ve yedekliliği yüksek disk dizileri anlamına gelir.

Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanları Tasarlarken Sorulması Gereken 5 Soru

Örneğin; bir işletme, olası veri kaybı düzeyini % 99,999 çalışma süresine veya başka bir söylemle yılda 6 dakikadan az kesinti süresine olabildiğince yaklaştırmak istiyorsa; erişilebilirliğini yönetmek için yedekli donanıma ve ayrıca üretim merkezinin dışında dağıtık disk dizileri ile dağıtık SAN yapısı gerektiren sürekli bir veri biriktirilen yedeklemesine gereksinimi vardır.

2. Ne düzeyde bir “iş-kritiklik” gereksiniminiz var?

Kurumlar karşılaştığı en önemli sorunlardan biri altyapı gereksinimlerinin yeterince anlaşılmamasıdır. Kurumlar, hangi yeteneklerinin “iş-kritik” olduğunu belirlerken, kendi özel ihtiyaçlarına göre ayrımlar yapabilmesi önemlidir.

Örneğin; bir sistem arızası nedeniyle, bir müşteri siparişini alamadığınız için iş kaybetmek ile karlılığınızı düşürmesine neden olabilecek biçimde bir gönderiyi hızlandırmak zorunda kalmaktan farklı bir sorundur. Planlanmamış kesinti süreleri farklı sorunlardan kaynaklansa bile her iki görev de yüksek düzeyde erişilebilir bir veritabanına muhtaçtır..

Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanları Tasarlarken Sorulması Gereken 5 Soru

Doğru donanım, ağ ve yazılım çözümlerini birlikte tutabilmek için her zaman erişilebilir kalması gereken özel işlevlerin ana hatları ile belirlenmesi çok önemlidir.

Yüzde 99,9’dan yüzde 99,999’a kadar herhangi bir erişilebilirlik aralığı, donanım ve yazılıma farklı yatırımlar gerektirir. Örneğin; bir kurum yüksek erişilebilirlik istiyorsa, felaket anında hızla çevrimiçi hale gelebilecek bir replica’ya ihtiyaç duyar. Bu tür bir altyapıyı planlarken, veritabanınızın hedeflenen çalışma süresini elde edebilecek temel bir anlayışa sahip olması gereklidir.

3. Yüksek erişilebilirlik çözümünün bütçesi nedir?

Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanları Tasarlarken Sorulması Gereken 5 Soru

Yüksek erişebilirliği sağlamanın önündeki en büyük engellerden biri bütçedir. Felaket anında veri kaybını önleyecek doğru ağ altyapısını kurabilmek için donanım, yazılım ve insan gücüne önemli bir yatırım gerekir. Gereksinim duydukları altyapıyı inşa etmek için yeterli kaynağa sahip olmayan işletmeler, tüm operasyonlarını riske atarlar.

İş kritik uygulamalar için yüksek erişilebilir veritabanına sahip olunmaması; bir uygulama çöktüğünde işletmenin de çalışmaması anlamına gelir.

4. Oracle dışında hangi seçenekler vardır?

EDB Postgres Enterprise Failover Manager (EFM), Oracle’dan çok daha düşük maliyetle veritabanı yüksek erişilebilirlik işlevselliğini sunar. Örneğin; Oracle’ın RAC’ı size yüksek düzeyde erişilebilirlik sağlayabilir, ancak sunduğu aşırı derecede pahalı çözümler genellikle sadece çok küçük bir üst düzey ihtiyaç için uygulanabilmektedir. EDB Postgres; uygulamaların büyük bir kısmı için (Oracle RAC’ın tüm yeteneklerini gerektiren çok küçük bir uygulama yüzdesi dışında her şey) Oracle’a benzer yük devretme (failover) işlemlerini gerçekleştirebilir. Kullanım senaryolarının büyük çoğunluğunun Oracle RAC’ı gerçekten kullanması asla gerekmeyecektir.

EDB Postgres Failover Manager (EFM), tek arıza noktalarını ortadan kaldırmak ve sistem kesintilerine karşı koruma sağlamak için arızalardan etkilenmeyen bir kümeleme teknolojisi ve yedekli mimari sağlar.

5. Postgres’te yüksek erişilebilirlik elde etmek için en iyi uygulamalar nelerdir?

Replikasyon uygulamak yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanları için en iyi yöntemlerden biridir. Düşük gecikmeli, güvenilir bağlantılara sahip ve fiziksel olarak birbirine yakın olan doğru sayıda replika aracılığıyla yüksek erişilebilirliği koruyan yerel log-tabanlı replikasyon ile EDB Postgres’te bu çok kolaydır. 

EDB Postgres aboneliğinin en büyük avantajlarından biri, kullanıcıların yüksek erişilebilirlik ve felaket kurtarma için gerekli araçları hiçbir ek ücret ödemeden veritabanıyla birlikte sahip olabilmeleridir.

Yüksek Erişilebilirliğe Sahip Veritabanları Tasarlarken Sorulması Gereken 5 Soru

Kaynak: 5 Questions Ask Designing Highly Available Databases
© Copyright EnterpriseDB Corporation 2020 EnterpriseDB Corporation
34 Crosby Drive Suite 201 Bedford, MA 01730
EnterpriseDB and Postgres Enterprise Manager are registered trademarks of EnterpriseDB Corporation. EDB and EDB Postgres are trademarks of EnterpriseDB Corporation. Oracle is a registered trademark of Oracle, Inc. Other trademarks may be trademarks of their respective owners.